816 lutego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbyła się gala konkursu „ Nie truj sąsiada”. Konkurs był jedną z inicjatyw w ramach międzygminnej kampanii edukacyjno-ekologicznej „Gmina z (dobrą) energią!”, za którą odpowiadają Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz partner – Planergia Sp. z o.o.
W konkursie wzięło udział ponad 170 szkół z terenu Subregionu Zachodniego. Zmagania, mające wyłonić najbardziej kreatywną w nagłośnianiu zjawiska niskiej emisji wśród lokalnej społeczności, trwały przez cały 2017 r. Podstawą do oceny danej placówki była aktywność jej społeczności. Liczyła się kreatywność powiązana z tematem niskiej emisji. Dzieci i młodzież przedstawiały swoje pomysły na pokazanie przyczyn powstawania tego zjawiska, konsekwencji i metod walki.
Komisja wyznaczona przez organizatorów oceniła nadesłane raporty kwartalne zawierające wyszczególnienie aktywności, wraz z przykładami prac, w oparciu o pięć kategorii. Były to: liczba podjętych działań, pomysłowość, różnorodność i jakość ich wykonania/realizacji, wartość merytoryczna przekazu (zgodność z tematyką kampanii), liczba zaangażowanych osób oraz zasięg działań.
Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie, która wcześniej została laureatem konkursu ostatecznie stanęła na podium zajmując III miejsce i nagrodę w postaci czeku na 2000 zł z przeznaczeniem na pomoce naukowe.